Re: include files on cgi-bin

new topic     » goto parent     » topic index » view thread      » older message » newer message
achury said...

In orden to run cgi-bin programs on a web server, I have copied /std folder inside /public_html/cgi-bin

Any suggestion for better practices?

I going to assume you're running Apache web server on a Debian-based Linux distribution. Here is what I typically do.

Step 1: Download Euphoria 4.1 64-bit from GitHub.

$ wget -q https://github.com/OpenEuphoria/euphoria/releases/download/4.1.0/euphoria-4.1.0-Linux-x64-57179171dbed.tar.gz 

Step 2: Extract only the bin and include directories to /usr/local/euphoria-4.1.0-Linux-x64.

$ sudo tar -C /usr/local -xzf euphoria-4.1.0-Linux-x64-57179171dbed.tar.gz euphoria-4.1.0-Linux-x64/{bin,include} 

Step 3: Symlink the executables from bin directory into /usr/local/bin (which should be in the environment PATH).

$ cd /usr/local/bin 
$ sudo find /usr/local/euphoria-4.1.0-Linux-x64/bin -type f -executable -exec ln -s {} \; 

The trick here is that the eu.cfg in that package points to the directory where we put the files, including the -i option which indicates where to look for include files.

$ cat /usr/local/euphoria-4.1.0-Linux-x64/bin/eu.cfg 
[all] 
-d E64 
-eudir /usr/local/euphoria-4.1.0-Linux-x64 
-i /usr/local/euphoria-4.1.0-Linux-x64/include 
[translate] 
-arch ix86_64 
-gcc 
-con 
-com /usr/local/euphoria-4.1.0-Linux-x64 
-lib-pic /usr/local/euphoria-4.1.0-Linux-x64/bin/euso.a 
-lib /usr/local/euphoria-4.1.0-Linux-x64/bin/eu.a 
[bind] 
-eub /usr/local/euphoria-4.1.0-Linux-x64/bin/eub 

-Greg

new topic     » goto parent     » topic index » view thread      » older message » newer message

Search



Quick Links

User menu

Not signed in.

Misc Menu